Kościół w czasie pandemii

Kościół w czasie pandemii

W związku z wprowadzonymi od 17 października br. obostrzeniami i zgodnie z dekretem ks. Arcybiskupa z dnia dzisiejszego musimy przestrzegać zasad wynikających z objęcia terenu parafii „ czerwoną strefą”.
1. Liczba osób gromadzących się w świątyniach – w naszym kościele może przebywać nie więcej jak 20 osób ((limit 1 osoba na 7 metrów kwadratowych). Prosimy aby osoby w kościele zachowały dystans wobec siebie. Resztę wiernych prosimy o pozostanie na zewnątrz – też z odpowiednim dystansem. Oczywiście wszystkich i wewnątrz i na zewnątrz obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. dotyczy to również służby liturgicznej. Wszyscy przy wejściu do kościoła dezynfekują ręce.
2. Aby umożliwić większej liczbie wiernych uczestnictwo we Mszy św. od jutrzejszej niedzieli (18 X) wprowadzamy dodatkową Mszę św. przed południem – czyli jutro Msze św. będą o godz.: 8.00, 9.30, 11.00 i 16.00. Intencje mające być odprawione o godz. 10.30 będą odprawione na Mszy św. o godz. 11.00.
3. Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, ks. Arcybiskup udziela dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Decyzja ks. Arcybiskupa obowiązuje aż do odwołania.
4. W związku z powyższymi ograniczeniami wracamy do transmisji Mszy św. dla tych, którzy pozostaną w domu. Będziemy transmitować Mszę św. o godz. 11.00. Chrońmy zwłaszcza osoby starsze i z grup ryzyka. Osoby korzystające z dyspensy będą dzięki transmisji mogły wyrazić łączność ze wspólnotą i przez wzmożoną osobistą modlitwę wyjednywać światu ocalenie.
5. Obrzęd Komunii Świętej będziemy sprawować jak dotychczas – pierwszy ksiądz udziela tylko na rękę (osoby chcące tak przyjąć prosimy, aby wyraźnie złożyły ręce czyniąc kolebkę), drugi ksiądz rozdaje do ust.
6. Nie ulegają zmianie szczególne warunki sprawowania sakramentu pokuty i pojednania – spowiadamy w zakrystii w wyznaczonym czasie (w innym czasie po wcześniejszym uzgodnieniu).
7. Możliwe są również, po konsultacji z zainteresowanymi chorymi i ich rodzinami odwiedziny kapłana z sakramentami w ich domu.
8. Raz w tygodniu, kiedy pozwalają na to przepisy liturgiczne, odprawiana będzie w parafiach Msza Święta według formularza w czasie pandemii.
9. Mając na uwadze dobro i zdrowie naszych Parafian zachęcamy do udziału we Mszy świętej w dni powszednie, z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych. Pamiętajmy: dezynfekcja + dystans społeczny + maseczka.
Dbaj o siebie. Dbaj o innych.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. more information

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij