Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Jana Marszałka

Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego ks. Jana Marszałka

Prośba do parafian w Krzeczowie

Do parafian w Krzeczowie
ks. prałat Jan Marszałek
1907 – 1989

Ukochani Siostry i Bracia!

Jak wiecie, od kilku już lat prowadzimy prace przygotowawcze do otwarcia procesu beatyfikacyjnego Waszego Rodaka, dzisiaj już Sługi Bożego ks. prałata Jana Marszałka. Zarówno biskupi polscy, jak i Stolica Apostolska, w pełni popierają tę inicjatywę. Prowadzi ją ks. bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się obecnie parafia Łodygowice i grób tego zacnego duszpasterza. Jednak gdy umierał w 1989 roku, wtedy Łodygowice należały jeszcze do Archidiecezji Krakowskiej. Stąd w obydwu diecezjach istnieje zainteresowanie jego osobą i w obydwu diecezjach szukamy dokumentacji związanych z jego życiem i posługiwaniem. Pragniemy także skontaktować się z osobami, które spotkały się z nim bezpośrednio lub pośrednio.
I tutaj szczególna prośba skierowana do Was. Potrzebujemy świadków, którzy mogliby złożyć swoje świadectwo przed trybunałem beatyfikacyjnym o Słudze Bożym księdzu Janie Marszałku. Świadectwa te muszą być złożone pod przysięgą. Chodzi zarówno o świadectwo pozytywne, informacje o jego życiu i posłudze, ale także o ewentualne uwagi krytyczne.
Zwracam się zatem z gorącą prośbą przede wszystkim członków rodziny ks. Marszałka, sąsiadów i znajomych o zgłoszenie się do Waszego proboszcza ks. Piotra Iwanka i zadeklarowanie swojej gotowości złożenia takiego świadectwa. Proszę także o pozostawienie danych kontaktowych, które będą wykorzystane tylko i wyłącznie przez zaangażowanych w prowadzenie procesu. Zdaję sobie sprawę, że większość bezpośrednich świadków już przeszła do wieczności, ale żyje jeszcze drugie lub trzecie pokolenie, które nadal pielęgnuje pamięć o tym kapłanie. On tutaj uczył się służyć Chrystusowi pod okiem Matki Bożej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Waszej parafii.
Nadal ważne są wszelkie dokumenty, kroniki, listy oraz zdjęcia. Pewno posiadacie je często w Waszych zbiorach rodzinnych. Oczywiście nie można Was pozbawić tych cennych pamiątek, ale dzisiejsza technika pozwala nam je wiernie skopiować i to na miejscu oraz opisać ich kontekst historyczny. Możecie to zrobić sami, albo mogę Wam w tym pomóc. Prosiłbym więc o poinformowanie mnie o takiej możliwości i wtedy skontaktuję się, by skorzystać z tych cennych materiałów. Dla ułatwienia podaję także sposoby kontaktowania się bezpośrednio ze mną, postulatorem sprawy ks. Jana Marszałka.
Współpraca w tej sprawie jest wyrazem naszego przekonania, że Pan Bóg działa cudownie pośród nas poprzez konkretnych ludzi. Trzeba tych ludzi dostrzegać i dziękować Bogu za ich posługę. Jest to również wiara w obcowanie świętych, którą często głosimy odmawiając nasze wyznanie wiary. Święci są z nami i z woli Bożej pomagają nam, ale musimy nauczyć się dostrzegać ich obecność.
Pozostawiam trochę opublikowanych materiałów, a także obrazki z krótkim życiorysem ks. Marszałka i modlitwą o rozpoznanie woli Bożej w jego sprawie.
Dziękuję również księdzu kanonikowi Piotrowi Iwankowi, Waszemu proboszczowi za okazywaną nieustannie pomoc w pracach nad procesem beatyfikacyjnym ks. Jana oraz księdzu kanonikowi Antoniemu Płaczkowi, który już zgodził się być świadkiem w procesie, ze względu na swoją współpracę z ks. Marszałkiem.
Wspieraliście już Waszymi ofiarami dzieło procesu beatyfikacyjnego i dziękuję Wam za to. Proszę o dalsze wspieranie, nawet drobnymi ofiarami. Można je przesłać bezpośrednio na konto bankowe, podane w materiałach informacyjnych oraz w każdy inny dostępny sposób.

Niech Boże Serce błogosławi Wam i wspiera we wszystkich dobrych dziełach, które prowadzicie.

ks. Stanisław Mieszczak SCJ
postulator

Kraków, wrzesień 2022

Sposoby kontaktowania się z postulatorem:
ks. Stanisław Mieszczak SCJ
ul. Saska 2
30-715 Kraków

tel. +48 502113627
postulator@janmarszalek.pl lub naszczas@wp.pl

strona internetowa:
https://janmarszalek.pl/

Biuro Postulatora:
Parafia Rzym.-Katolicka
św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
ul. Jana Pawła II 3
34-325 Łodygowice

konto bankowe do procesu beatyfikacyjnego:
61 1240 6449 1111 0010 8877 0535
Kuria Bielsko dopisek ks. Marszałek

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. more information

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych i funkcjonalnych. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.

Zamknij