Ogłoszenia duszpasterskie 12.09.2021 r. – XXIV Niedziela Zwykła

Dziś składka inwestycyjna, którą można złożyć do skrzynki w kościele albo wpłacić na konto parafialne. Bóg zapłać za waszą ofiarność. Również dziś o godz.17.00 spotkanie Zelatorów Róż Różańcowych na plebanii.

Caritas Polska uruchomiła specjalną zbiórkę środków na pomoc uchodźcom. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na wsparcie działań Caritas w Pakistanie i Iranie oraz na potrzeby uchodźców przebywających już w Polsce. W Polsce Caritas prowadzi 3 Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Szczecinie, Kaliszu i Warszawie. Zapewniają one systematyczną pomoc w zakresie integracji międzykulturowej, doradztwa zawodowego, pomoc psychologiczną, prawną, zajęcia w świetlicach, pakiety edukacyjne. Za tydzień będzie więc zbiórka do puszek na ten cel.

Przypominamy, że od tej niedzieli zapraszamy dzieci na specjalną Mszę św. o godz.10.30. Będą otrzymywały specjalne karki z „owieczką” na których są zadania. Przyniesione poprawne rozwiązania będą nagradzane.

Jutro 13 dzień września, a więc wieczorem o godz. 18.00 rozpoczniemy kolejne nasze Nabożeństwo Fatimskie. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, kazanie fatimskie i procesja fatimska. U progu nowego roku szkolnego gorąco wszystkich zapraszamy do wspólnej modlitwy. Jutro nie będzie więc rannej Mszy św. – zapraszamy na godz. 18.00.

Poniedziałek – wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła.
Wtorek – święto Podwyższenia Krzyża Świętego.
Środa – wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej Po Mszy św. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Czwartek – wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa. Po Mszy św. nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Jest to zarazem 16 dzień miesiąca a więc modlimy się w sposób szczególny o beatyfikację naszego rodaka ks. Jana Marszałka.
Sobota – święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski.
Niedziela – na Mszę św. o godz.10.30 zapraszamy szczególnie dzieci z klasy III wraz z rodzicami. Będzie to uroczyste rozpoczęcie przygotowań dzieci do przyjęcia I Komunii św. i przystąpienia do I Spowiedzi św. Po Mszy św. szczególne błogosławieństwo dzieci i ich rodziców.

Młodzież z klasy VII, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie w piątek 17 września o godz. 18.30 w kościele.

Chłopców z klasy IV, którzy chcą zostać ministrantami zapraszamy na pierwsze spotkanie kandydatów w sobotę o godz. 9.00. Natomiast zbiórka wszystkich ministrantów będzie w sobotę o godz. 9.30.

Jak wiemy 5 maja otrzymaliśmy promesę z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w wysokości 350 tys. zł. na remont dachu naszego kościoła. Była to niecała połowa sumy wynikającej z kosztorysu. Zmusiło nas to do rozłożenia remontu na dwa etapy. Po szybkim skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów do etapu pierwszego, ale przedłużających się formalnościach w Małopolskim Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Krakowie, ostatecznie pod koniec sierpnia podpisaliśmy umowę z Ministerstwem na te przyznane środki. Już więc niedługo rozpoczynamy pierwszy etap generalnego remontu dachu naszego kościoła. Będzie on polegał na wzmocnieniu konstrukcji więźby dachowej. Prace te będą obejmować: spięcie rozluźnionych elementów konstrukcyjnych łącznikami, uzupełnienie brakujących elementów, wymiana elementów więźby dachowej wykonanych z drewna nieokorowanego, wtórników oraz zaatakowanych korozją, wprowadzenie dodatkowych krokwi, wzmocnienie istniejących krokwi przykładkami z desek, wzmocnienie podciągów i tramów, zabezpieczenie elementów drewnianych  preparatem grzybobójczym i ognioochronnym. Drugi etap natomiast ma obejmować wymianę nieszczelnego pokrycia dachu na impregnowany gont łupany. Pragniemy nadmienić, że przed wysłaniem do Ministerstwa kosztorys ofertowy został zweryfikowany przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie zastosowanych cen, norm kosztorysowania i przedmiarów.

W ostatni wtorek natomiast nadeszła dobra wiadomość z Ministerstwa. Ks. Franciszek Płaczek – brat ks. Antoniego Płaczka – dzięki pomocy Bożej, Matki Bożej, Aniołów i Świętych spowodował, że nasza parafia otrzymała dodatkowe 380 tys. zł. na remont dachu. W imieniu całej parafii składam serdeczne Bóg zapłać ks. Franciszkowi za pomoc. I bardzo dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w wielką parafialną akcję modlitwy do Boga za przyczyną naszego patrona św. Wojciecha o te dodatkowe środki. Teraz musimy w ekspresowym tempie złożyć dodatkowe dokumenty i bardzo się postarać, aby tą sumę spożytkować na drugi etap remontu i mieć cały dach wyremontowany. A czas nagli, gdyż są to pieniądze budżetowe i musimy je wykorzystać i rozliczyć się z nich do 20 grudnia tego roku.

Do tej całej inwestycji dochodzi jeszcze jeden koszt, czyli 60 tys. zł. na modernizację istniejącej instalacji przeciwpożarowej, których na razie jeszcze nie mamy. Przy zmianie poszycia dachu należy zdemontować istniejące dysze z częścią miedzianą instalacji, zakupić niezbędne materiały, zamontować nowe dysze wraz z częścią miedzianą instalacji oraz sprawdzić i ewentualnie dokonać konserwacji istniejącej instalacji ocynkowej – czyli rur tranzytowych. Firma „Supo-Cerber” zawiadująca tą instalacją mgłową tak wycenia te prace.

Oczywiście jak zacznie się remont o postępie prac będziemy na bieżąco informować.

Chciałbym jeszcze dodać, że posuwają się prace przy zagospodarowaniu terenu przy Jubileuszowy Krzyżu św. Jana Pawła Wielkiego. Została nawieziona ziemia i w ostatnich dnia teren został wyplantowany – zdjęcia na parafialnym profilu na Facebooku. Kolejne prace zwłaszcza przy podświetleniu Krzyża niebawem.

Zachęcamy do lektury prasy katolickiej.