Ogłoszenia duszpasterskie 23.05.2021 r. – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Dziś kończy się Okres Wielkanocny, który rozpoczęliśmy Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Za tydzień kończy się okres Komunii św. wielkanocnej, który trwał od Środy Popielcowej. Przypominamy, że jest to wymóg przykazań kościelnych, których niedochowanie jest grzechem ciężkim, a 3 przykazanie brzmi: Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą. Jeśli więc ktoś w tym okresie ponad trzech miesięcy nie przyjął Komunii św. to bardzo serdecznie prosimy, aby to uczynił do przyszłej niedzieli.

Jednocześnie chcemy poinformować, że w związku z luzowaniem obostrzeń epidemiologicznych wracamy od jutra do tradycyjnej formy spowiedzi św. w konfesjonale. Przypominamy jednak z naciskiem, że każdy spowiadający się w konfesjonale jest zobowiązany do nałożenia na usta i nos maseczki. Spowiedź św. w tygodniu będzie od godz. 17.00 do nabożeństwa majowego a w niedziele pół godziny przed Mszami św. Oczywiście, jeśli tylko ktoś będzie miał takie życzenie, spowiedź może odbyć się w zakrystii.

Zbliża się uroczystość Bożego Ciała, która w tym roku przypada 3 czerwca.  W tym roku pójdziemy po raz pierwszy z kościoła na Rolę Burmistrzową. Tradycyjnie ołtarze będą przygotowywać rodziny dzieci pierwszokomunijnych, ale liczymy na to, że wszyscy mieszkający na danej Roli w tym pomogą. Pierwszy ołtarz będzie na Roli Wójtówkowej u państwa Karpierz. Drugi ołtarz będzie na Roli Czubinowej u państwa Górka. Trzeci ołtarz będzie na Roli Syskowej, za który odpowiadają państwo Zięba. Czwarty ołtarz i zarazem zakończenie procesji – czyli nie będziemy już wracać do kościoła – będzie na Roli Burmistrzowej przed domem państwa Syc. I zwracamy się do wszystkich parafian a zwłaszcza do tych, którzy mieszkają przy trasie procesji, o udekorowanie swoich domów. Niech to będą emblematy eucharystyczne w oknach, albo ołtarzyki na balkonach czy przy drodze, albo udekorowanie drogi przejścia, jak to pięknie dwa lata temu zrobili mieszkańcy Roli Tomczykowej. Pięknie by było, aby każdy dom naszej parafii w tym dniu był odświętny, a więc pokazujący, że jego mieszkańcy z najwyższą radością witają Chrystusa wychodzącego ze świątyni i wkraczającego w nasze codzienne radości i troski.

Przypominamy, że w maju wszystkie Msze św. w dni powszednie są odprawiane o godz. 18.00.

Spotkanie młodzieży, która w czerwcu przyjmie sakrament bierzmowania odbędzie się w piątek o godz. 18.30.

Poniedziałek – święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Drugi dzień „Zielonych Świąt”.
Czwartek – święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
Sobota – wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, dziewicy.
Niedziela – uroczystość Najświętszej Trójcy. W Archidiecezji Krakowskiej kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej, który trwał od Środy Popielcowej.

Zachęcamy do lektury gazet katolickich. Mamy nowy numer „Stasia” dla dzieci i prosimy, aby rodzice zakupili ten numer dla swoich pociech, w którym znajdą mnóstwo rzeczy przybliżających im wydarzenia kościelne w czerwcu. Wyłożone są również foldery Wydziału Katechetycznego naszej Kurii dotyczące nauki religii w szkole – w tym szczególnie zwracam uwagę na teksty dotyczące tego, jakie są konsekwencje wypisania się z religii w szkole.

__________________

W 1979 roku Ojciec Święty powiedział młodzieży w Warszawie: „Przyjmijcie ode mnie tę modlitwę, której nauczył mnie mój ojciec i pozostańcie jej wierni…”. Módlmy się codziennie tą modlitwą św. Augustyna:

Bądź mym oddechem, Duchu Święty, abym rozważał to, co święte.
Bądź moją siłą, Duchu Święty, ażebym czynił to, co święte.
Bądź mym pragnieniem, Duchu Święty, abym ukochał to, co święte.
Bądź moją mocą, Duchu Święty, ażebym strzegł tego, co święte.
I strzeż mnie od złego, Duchu Święty, bym nigdy nie stracił tego, co święte.