PILNE – KORONAWIRUS!

Ogłoszenia duszpasterskie 15.03.2020 r. – III Niedziela Wielkiego Postu

MSZE ŚWIĘTE NIEDZIELNE

• Zgodnie z przepisami prawa państwowego wprowadzonymi przez Rząd Polski, który zarządził stan zagrożenia epidemicznego, a także w odpowiedzi na dekret Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, w niedziele 15, 22 i 29 marca, gorąco apelujemy, aby pozostać w domu i duchowo uczestniczyć we Mszy św. Na Mszach św. wyjątkowo mogą przebywać osoby, które zamówiły intencje wraz ze swoimi najbliższymi (gdy zebranych osób będzie więcej niż 50 Msza święta nie będzie mogła się rozpocząć). Komunię św. przyjmijmy w sposób duchowy.
  • W wymienione niedziele nie odbędą się również nabożeństwa Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej. Zachęcamy do ich prywatnego odprawienia w domu.
  • Korzystajmy w tym czasie z dyspensy danej przez Księdza Arcybiskupa od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy świętej. Z czystym sumieniem i sercem mocnym wiarą pozostańmy w tym czasie w domach i korzystajmy z transmisji Mszy świętych w mediach. Godziny podane są na stronie internetowej parafii.
  • W niedziele kościół będzie otwarty w godz. od 12.00 do 15.30. Będzie to okazja do swobodnego nawiedzenia kościoła i prywatnej modlitwy. Pamiętajmy o odległości  kilku metrów między osobami oraz ilości nie większej w jednym momencie niż 50 osób.

MSZE ŚWIĘTE W TYGODNIU

• O ile nie nastąpią dalsze restrykcje, Msze święte w dni powszednie odprawiamy w kościele w dotychczasowym porządku, ale wyłącznie z udziałem wiernych zebranych w grupie nie większej niż 50 osób. Gdy zebranych osób będzie więcej, Msza święta nie będzie mogła się odbyć.
  • Siadajmy w ławkach w kilkumetrowej odległości od innych uczestników nabożeństwa
  • W czwartek w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny Msze św. o godz. 6.45 i 18.00.

NASZE UCZESTNICTWO WE MSZY ŚW.

• Kropielnice są opróżnione, prosimy z nich nie korzystać
  • Znak pokoju przekazujemy sobie wyłącznie przez skłon głowy. Nie podajemy ręki
  • Osoby, które chcą przyjąć Komunię świętą, prosimy o przyjmowanie jej „na rękę”. Przypominamy, że jest to dopuszczona przez przepisy liturgiczne forma przyjmowania Komunii świętej, równie godna co tradycyjna forma „do ust”. Należy lewą dłoń otwartą w górę zbliżyć do serca, a pod nią podłożyć dłoń prawą, tworząc „tron dla Jezusa”. Gdy kapłan położy Hostię na dłoni, wtedy prawą ręką ujmujemy Ją i wkładamy sobie do ust.
  • Nie oddajemy czci Krzyżowi przez całowanie. Wyłącznie przez skłon głowy.
  • przed błogosławieństwem odmawiamy modlitwę na czas epidemii i śpiewamy suplikacje „Święty Boże…”.

INFORMACJE DODATKOWE

Ponadto podjęliśmy decyzje o:

• Odwołaniu wszystkich innych wspólnie odprawianych nabożeństw jak: Drogi Krzyżowe, adoracje, czuwania. Jednocześnie zachęcamy do ich prywatnego odprawiania indywidualnie w dowolnym czasie.
  • Przesunięciu na późniejszy termin rekolekcji dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży, które w innym charakterze odprawimy najwcześniej z końcem maja.
  • Wstrzymaniu peregrynacji relikwii św. Jana Pawła II i różańca – niech na dwa tygodnie pozostaną w tym miejscu, w którym są obecnie.
  • Odwołaniu inscenizacji wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową oraz konkursu palm w tą niedzielę – konkurs palm odbędzie się w maju w innym charakterze.
  • Odwołaniu tradycyjnego już „pikniku rodzinnego” w czasie uroczystości odpustowych i kolejnej edycji „Gry terenowej”.

Drodzy Parafianie

Nie ustawajmy w pełnej ufności modlitwie. Przyjmijmy wszystkie regulacje państwowe i kościelne ze zrozumieniem, gdyż nie są one wymierzone w kogokolwiek, ale służą bezpieczeństwu naszemu i naszych najbliższych. Nie są także wyrazem słabej i powierzchownej wiary, ale znakiem głębokiej odpowiedzialności za siebie i bliźnich w duch przykazania „Nie zabijaj” i miłości bliźniego. W tym trudnym i wyjątkowym czasie ze szczególnie głęboką wiarą przyjmijmy słowa Jezusa: „Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.”

Pamiętajmy w modlitwie o tych którzy chorują, tych którzy im służą i chronią nas wszystkich przed epidemią, a także o sobie nawzajem oraz o tych, którzy umarli. Ufamy, że ten czas ciężkiej próby wkrótce minie i wyjdziemy z niego mocniejsi duchowo oraz ceniący bardziej Boże dary, w tym nasze życie doczesne i wieczne. Jako Wasi kapłani obiecujemy nieustającą modlitwę w  intencji całej wspólnoty i każdego z Was z osobna.

Ks. Piotr Iwanek
Proboszcz

Jednocześnie informujemy, że Urząd Gminy Lubień będzie zamknięty dla petentów od 16 do 20 marca. Załatwiane będą tylko sprawy konieczne zgłoszone telefonicznie do Urzędu Gminy. Informujemy, że wiele spraw urzędowych można załatwić telefonicznie, mailem lub poprzez Internet – platforma ePUAP.